Ayrıntılı gebelik ultrasonu bu konuda deneyimli radyoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Ultrasonografi, 50 yılı aşkın süredir gebelik değerlendirmesinde kullanılmaktadır. Ultrasonografi; yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı görüntüleme yöntemidir.

Ses dalgaları radyasyon içermez. Anneye ve bebeğe zararı yoktur. Sadece aynı noktaya uzun süreli ultrason uygulanması doku sıcaklığını bir miktar arttırır. Bu yüzden gebeliğin ilk 10 haftasında, kanıtlanmış bir zararı olmamasına karşın, zorunlu haller dışında yüksek enerji içeren Doppler uygulamıyoruz.

Ayrıntılı gebelik ultrasonu kimlere yapılmalı ?

Ayrıntılı ultrason tüm gebelere yapılmalıdır. Sadece riskli gebelere ayrıntılı ultrason yapmak doğru bir yaklaşım değildir.

Yapısal ve kromozomal anomaliler sadece riskli hasta grubunda ortaya çıkmaz. Örnek vermek gerekirse kalp anomalilerin % 85’i herhangi bir riski olmayan hastaların bebeklerinde görülür.

Anne yaşı Down sendromu açısından risk faktörüdür. Bununla birlikte, Down sendromlu çocukların % 80’ninin anneleri doğum yaptıkları dönemde 35 yaşın altındadır.

Ayrıntılı gebelik ultrasonu ne zaman yapılmalı ?

Ayrıntılı gebe ultrasonu gebeliğin belirli bir aşamasında bebeğin organlarının belli boyutlara ulaştığı ve gelişimini tamamladığı, amniyotik sıvı miktarının görece fazla olduğu ve buna bağlı olarak görünürlüğün arttığı, gebeliğin 18-24. haftalarında yapılır.

Bu zaman aralığı kesin değildir, gerekli durumlarda daha önce ve daha sonra yapılabilir.

Gebenin geçmiş gebelik öyküleri ve laboratuar tetkikleri göz önünde bulundurulup, kromozomal anomali riski yüksek ise; 15. veya 16.haftada yapılıp, gerekiyorsa 20. haftalarda tekrarlanabilir.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonunda: İncelemede saptanan bulgular varlığında anne adayı bilgilendirilir.

İncelemede en tecrübeli olan ve en gelişmiş cihazları kullanan uzmanlar dahi doğumsal kusurların ancak %80’ini tespit edebilir. Bunun sebebi ise bazı doğumsal kusurların ultrasonografide görülemeyen veya zor görülen bulgular vermesidir. Bazı bulgular da ilk belirtilerini doğum sonrası erken ya da geç dönemde verir.