PELVİK ULTRASONOGRAFİ

Pelvik ultrasonografi; pelvik organların değerlendirildiği, radyasyon içermeyen, zararsız ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir.

Pelvik organlar; kadınlarda mesane, uterus (rahim) ve overler(yumurtalıklar); erkeklerde mesane ve prostattır.

Tetkikin hasta idrara sıkışıkken yapılması çok önemlidir.  Mesanedeki idrar, mesane duvar yapısının değerlendirilmesini,  pelvik organların detaylı ve kolaylıkla seçilebilmesini sağlar.

Kadınlarda pelvik ağrı nedeninin araştırılmasında en sık ve ilk başvurulan yöntem pelvik ultrasonografidir. Pelvik ağrı nedenleri arasında, uterusta büyük boyutlara ulaşmış myomlar, büyümüş over kistleri, overlerde endometrioma(çikolata kisti) olabileceği gibi idrar yolu iltihabı, üreter alt uç taşları veya nadiren mesane taşı olabilir. Over kisti rüptürü, over torsiyonu, ektopik gebelik rüptürü ve pelvik apse gibi acil jinekolojik hastalık durumlarında, pelvik ultrasonografi ve pelvik Doppler ultrasonografi tanı koydurucudur.

Erkeklerde pelvik ultrasonografi; benign prostat hipertrofisi (iyi huylu prostat büyümesi) yönünden kontrol amacıyla kullanılabilir. Bununla birlikte, prostatit gibi iltihabi durumlarda, prostat ve mesane kanserlerinin tanısında, üreter alt uç taşları değerlendirilmesinde kullanılabilir.