YÜZEYEL ULTRASONOGRAFİ

Yüzeyel ultrasonografi, Vücudun herhangi bir bölgesinde elle fark edilen, daha çok cilt altında ve yağ dokuda yerleşen şişliklerin ultrasonografi ile incelendiği tetkiktir.

Boyunda, meme dokusunda, eklem yüzeylerinde, batın ön duvarında, lipom yani yağ bezesi gibi kitlesel lezyonlar veya karın duvarındaki fıtık gibi hastalıklara yüzeyel ultrasonografi ile tanı konur.

Genel olarak vücutta derinde yerleşmeyen doku alanlarının, daha detaylı ve net incelendiği tetkiktir.

Ekrana yansıyan görüntüler uzman olan radyologlar tarafından yorumlanır ve tedavi süreci yönlendirilir.

Yüzeyel Organ Ultrasonografisinde; Tetkik öncesi özel bir hazırlık gerekmez. Vücutta hangi bölge incelenecekse o bölgenin taraması yapılır. Radyasyona maruziyet yoktur. Gebelik döneminde, çocuklarda ve emzirme döneminde güvenle çekim yapılabilir.

Vücutta meydana gelmiş olan şişlikler, bezeler gibi sağlık sorunlarında uzman radyologlar tarafından herkese uygulanabilir.

Yüzeyel Organ Ultrasonografisi; Kısa süreli tetkikler olup 15 dakikada tamamlanması beklenir. Hastalığın türüne ve çekim yapılacak olan bölgeye göre süreler değişebilir. Bu nedenle hem hastadan hem klinisyenden işlemler öncesinde detaylı bir şekilde bilgi alınması önemlidir.

Çekimlerden sonra kişi hastaneye yatış gerektirmeden sosyal hayatına dönebilir.