HEPATOBİLİYER ULTRASON (KARACİĞER VE SAFRA YOLLARI ULTRASONU)

Hepatobiliyer ultrason; karaciğer,  safra kesesi ve safra yollarının görüntülendiği ultrasona verilen isimdir. Bu tetkik sırasında, safra yollarının pankreas ile ilişkisi, pankreas ve dalak organları ile bu organların çevre dokularla ve damar yapılarla ilişkisi de tetkik edilir.

Hepatobilier ultrason ağrısız bir yöntemdir, tüm ultrasonografik tetkikler gibi radyasyon içermez. Tetkik ortalama 15 dakika-yarım saat içinde tamamlanır.

Hepatobiliyer ultrason için hastanın, tetkik öncesinde en az 8 saat aç olması gereklidir. Kliniğimizde, bu durum göz önünde bulundurulur ve hepatobiliyer ultrason hastalarına, sabahın erken saatlerinde randevu oluşturulur. Safra kesesi iltihabı, safra kanallarında taş gibi ağrılı ve acil durumlarda ise inceleme hemen yapılabilir. 

Karaciğer, vücuttan toksinlerin temizlendiği, karın içinde sağ üst kısımda, en geniş alanı kaplayan organdır.

Karaciğer yağlanması, karaciğer iltihabı(hepatit vb.) ve karaciğer sirozu gibi hastalıklar en sık görülen karaciğer hastalıklarıdır. Karaciğer değerlendirmesine ultrasonografi tetkiki ile başlanır. Toplumumuzda sık görülen karaciğer yağlanması, vücuda alınan fazla kalorinin karaciğerde birikmesi sonucu oluşur. Karaciğer yağlanması evreleri, ultrasonografik olarak değerlendirilir ve raporlanır.

Karaciğer yağlanması karaciğerin büyümesine, ve nihayetinde karaciğer enzimlerinde yükselmeye neden olabilir. Bu nedenle karaciğerin ultrasonla takip edilip gerekli önlemlerin alınması, karaciğer enzimlerinde bozulma oluşmadan tanı ve tedavi planının oluşturulması önemlidir.

Karaciğerde sık görülen kistler, karaciğerin primer kanseri veya başka organların kanserlerinin bu organa yayılımı(metastaz) da ultrasonografi ile görülebilir.

Safra Kesesi Taşı İlk Önce Ultrasonografi ile İncelenir!!!

Safra yolları, karaciğer içinde ve dışında bulunan, kan damarlarından farklı, safra kesesi ile bağlantılı kanal sistemidir. Karaciğerin ürettiği safra, safra yolları ve safra kesesi aracılığı ile barsak kanalına ulaşır. Safra yollarını ilgilendiren, en sık görülen hastalık safra kesesinde oluşan taştır. Bunların dışında safra kesesinde polip, kese duvarında kalınlaşma ve safra kesesi duvarı tümörü gibi başka hastalıklar da ultrason ile ayrıntılı olarak incelenebilir.

Safra kesesi dışındaki safra kanallarında da taş veya iltihabi durumlar gelişebilir.  Bu gibi durumlarda safra yolları genişler, hastaların enzim değerleri yükselir. Bazı safra yolu taşları safra yollarının ortak kanalına düşüp pankreatite neden olabilir. Pankreatit son derece ağrılı, tüm vücudu etkileyen sistemik bir iltihabi durumdur. Hızlı ve erken müdahale gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle safra yollarının uzman bir radyolog tarafından ayrıntılı incelenmesi, gelişebilecek daha büyük sıkıntıları önleyebilir.

Dalak da bu tetkik esnasında incelenir. Dalak; kansızlık, farklı türde kan hastalıkları ve karaciğer büyümesi yapan nedenlerle büyüyebilir. Büyüme dışında, dalak kisti, dalak kitlesi gibi lezyonlar da ultrasonografi ile değerlendirilir.