TRANSVAJİNAL ULTRASONOGRAFİ

Transvajinal ultrasonografi; vajina içine yerleştirilen prob yardımıyla yapılan ultrasonografi tetkikidir. Bu tetkikin yapılmasını gerektiren durumlar haricinde bu tetkike başvurulmaz. Ancak gerekli durumlarda, problem çözücü bir yöntemdir. İşlem yaklaşık 5-15 dakika zaman alır. Bu süre tüp bebek tedavisine yönelik tetkiklerde daha uzun olabilir.

Bu tetkikin yapılmasını gerektirecek nedenler genellikle şu şekildedir;

  1. Erken Gebelik Dönemi: Gebeliğin ilk evrelerinde fetüsün çok küçük olması dolayısıyla bu tetkike başvurulur. Gebelik halinin kesinleşmesi, daha erken dönemde fetal kalp atımının izlenebilmesi için bu tetkike başvurulabilir.
  2. Kadın Üreme Organlarının Detaylı İncelenmesi: Transvajinal ultrason ile rahim (uterus) fallop tüpleri ve yumurtalıkların biçimi, durumu ve pozisyonu incelenebilir.

Transvajinal Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Tetkik yapılacak olan hasta soyunarak muayene sedyesine uzanır. Ultrason cihazına bağlı olan; ince ve uzun şekilli ultrason probu vajinaya yerleştirilir. Bu prob diğer problardan farklıdır. İnce ve uzun şekilli bir prob olması nedeniyle tetkik sırasında hastanın ağrı duymasına neden olmaz.

Vajina içinde yapılacak bu inceleme sırasında; probun ucuna prezervatif takılır, bu sayede hastanın hijyeni korunur.