Doppler Ultrasonografi Nedir?

DOPPLER ULTRASONOGRAFİ (Renkli Doppler Ultrasonografi)

 

Doppler ultrasonografi, ultrasonografik görüntüleme tekniğinin bir türüdür. Bu tetkikte, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak, damarlardaki kan akışının yönü, hızı, damarda daralma (tıkanma) olup olmadığı tespit edilir. Bazı organ kanser türlerinde, kanser dokusunun damar yapısının değerlendirilmesi için de kullanılabilir.

Doppler Ultrasonografi Ne için Kullanılır?

Bu görüntüleme yöntemi bazı hastalıkların teşhisi için kullanılmaktadır. Bu hastalıklar arasında, kol ve bacak kan damarlarındaki akış bozuklukları, varisler, özellikle boyunda yerleşen ve beyne giden atardamarların darlığı gibi hastalıklar  sayılabilir. Felç geçirmiş hastalarda beyne giden atar damarların boyun düzeyindeki Doppler ultrasonografi ile nörolojik tanı ve tedavi planlaması yapılır. Karın içindeki ana atar damar darlıkları, özellikle kronik karaciğer hastalığı olanlarda portal ven denilen büyük damar yapısının değerlendirilmesi, böbreklere giden atardamarların darlıklarının değerlendirilmesi de Doppler ultrasonografi tetkiki ile yapılır.

Hamilelik döneminde de Doppler ultrasonografi tetkiki ile hem bebeğin, hem de annenin damarsal hastalıkları ve farklı birçok anormallik ile değerlendirilebilir. Bu konuya ‘Hamilelikte Doppler Ultrasonografi’ başlığı altında detaylı şekilde değinilecektir.

Kan akış hızında azalma veya belirgin artış hali, damar tıkanıklığının veya damar daralmasının olduğu yerleri işaret edebilmektedir. Bu tetkik deneyimli radyoloji doktorları tarafından yapılmalı ve raporlanmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir